Adresa: Děkanská vinice I. 987/5
  140 00 Praha 4-Nusle
Telefon:  605 203 980
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www: www.friesovky.cz

 

SKI KLUB SK PRAHA 4 nevyvíjí závodní činnost. Hlavními aktivitami je rekreační a kondiční sjezdové, běžecké a akrobatické lyžování. Členové oddílu se pravidelně účastní veřejných zimních dálkových běhů.

SKI KLUB SK PRAHA 4 oslavil v roce 2013 šedesát pět let svého trvání. Ovšem jeho historie se začíná psát již v prosinci 1946, kdy parta nadšenců ze sportovního klubu JAWA ve stejnojmenné továrně začala pod vedením Karla Langeho a Franty Hellera, za nepředstavitelně krušných podmínek, lyžovat v Krkonoších na Krausových boudách. Tehdejší integrace tělovýchovných a sportovních aktivit do sokolských a tělovýchovných jednot, které se převáděly pod patronaci velkých a středních podniků a ústavů, vedla ke vzniku TJ Sokol JAWA.  Dne 18. října 1948 byl založen lyžařský oddíl, jehož je současný SKI KLUB SK PRAHA 4 posledním pokračovatelem. V roce 1953 se dostává do vedení oddílu nezapomenutelný Venca Hlaváček, výborný organizátor a propagátor lyžařské turistiky na běžkách po hřebenech Krkonoš. V roce 1954 se podařilo odkoupit horskou boudu na Friesovkách, která od té doby nese název JAWA. Další velkou postavou SKI KLUBU, která se nesmazatelně vryla do paměti všech, kteří byli a jsou s oddílem spojeni, byl dlouholetý předseda Mirek Smola. Dlouhá léta vedl a organizoval dětské výcvikové prázdninové kurzy, kterými prošly stovky začínajících sportovců. Začátkem sedmdesátých let výrazně ovlivnil život oddílu výborný lyžař a instruktor svazu lyžování Honza Novák, který se jako jeden z prvních v Československu začal zabývat tzv. nadstavbovým způsobem lyžování. Založil a vedl v rámci SKI KLUBU skupinu akrobatického lyžování, která dosahovala výborných výsledků.

V roce 1975 se uskutečnil ve Vysokých Tatrách X. kongres Interski, kde v rámci prezentace světových lyžařských škol, byly zařazeny i ukázky z baletu a skoků na lyžích. Tato událost upoutala pozornost naší lyžařské veřejnosti a na různých místech republiky začaly vznikat osamocené skupiny nadšenců, vyznavačů freestyle lyžování. Lyžařský oddíl Spartak Praha 4 se stal jedním z prvních oddílů, kde se soustředili akrobati pod vedením Jana Nováka (alias Novakjan). V roce 1983 se poprvé setkali vyznavači tohoto druhu lyžování na akci „Šumavské chumelení“ pod záštitou Televizního klubu mladých a TJ Špičák Šumava. Zde byly navázány vzájemné kontakty a vznikla dohoda o organizování tohoto nového sportu. Po několika setkáních zástupců nově vzniklých oddílů AL bylo ustaveno první oficiální vedení sekce AL svazu lyžování ČSTV a prvním předsedou byl zvolen Jan Novák. V roce 1984 se uskutečnily první mezinárodní závody AL v Harrachově, které zorganizovala TJ Spartak Praha 4 ve spolupráci s ČT Praha.

První vítězové v historii ČR:                                                                                                               

Balet ženy:  Helena Klimešová – TJ Spartak Praha 4                                                                               

Balet muži:  Jan Novák – TJ Spartak Praha 4

Skoky ženy:  Renata Klimtová – TJ LOKO Karlovy Vary

Skoky muži:  Vlastimír Belan – TJ SF Bratislava

Mimo vícenásobné mistryně ČSSR Heleny Klimešové byly ještě v osmdesátých letech z TJ Spartak Praha 4 úspěšné závodnice: Jana Němečková - dvojnásobná mistryně ČSSR v akrobatickém sjezdu a v kombinaci a Monika Zvolánková – dvojnásobná vicemistryně v baletu. Našim oddílem prošel od svých prvních pokusů i Pavel Landa, který se stal úspěšným závodníkem ve Světovém poháru v disciplíně balet na lyžích a následně pak trenérem Aleše Valenty - olympijského vítěze na XIX. ZOH - Salt Lake City 2002. V osmdesátých letech minulého století oddíl akrobatického lyžování TJ Spartak Praha 4 a TJ Sokol Strančice provedly rekultivaci strančického koupaliště, vybudovaly zde tréninkové středisko pro nácvik akrobatických skoků do vody a společně uspořádaly pět ročníků závodů v akrobatických skocích. 

V roce 2013 v rámci oslav 110. Výročí organizovaného lyžování v ČR byl náš člen Jan Novák vyznamenán za zásluhy o rozvoj akrobatického lyžování a vybrán mezi 16 nových „Čestných členů Svazu lyžařů ČR“. Toto ocenění je zároveň i uznáním nezanedbatelných zásluh SKI KLUBU SK PRAHA 4, který byl při slavnostním vyhlašování v pražském Karolinu veřejně zmíněn.

V současné době se družstvo AL organizuje na bázi dobrovolné zájmové činnosti.

V průběhu let se členům SKI KLUBU podařilo horskou boudu ubránit všem tlakům různých odborových organizací, které se pokoušely tento objekt získat, případně směnit. Úsilí vyvrcholilo v devadesátých letech vítězným soudním sporem s novodobými „Sokolíky“. Během let členové svépomocí citlivě přebudovali objekt na moderní turistické ubytovací zařízení, které má stále neopakovatelnou atmosféru roubenky staré téměř 200 let. Aby tento duch byl zachován i pro další generace ve společenské místnosti nenajdete TV.

  Bouda JAWA stojí na svahu v těsné blízkosti sjezdovky Ski areálu Friesovy boudy, která má kotvový lyžařský vlek, dlouhá je 800 m s převýšením cca 110 m. V areálu je vybudován krátký vlek pro ty nejmenší, bobová dráha a malý snowpark. Bouda JAWA je současně, díky své poloze, ideálním východiskem pro výlety na běžkách a stále populárnější skialpinismus. Louku křižuje tzv. Krkonošská magistrála, jejíž povrch je pravidelně upravován a tak si přijdou na své milovníci bílé stopy „klasici i bruslaři“. V blízkém hotelu Friesovy boudy bylo vybudováno moderní wellness studio, kde je možno relaxovat. Nadmořská výška Friesových bud je zárukou dobrých sněhových podmínek v zimní sezóně po dobu minimálně 100 dnů. 

Bouda JAWA na Friesovkách s turistickým ubytováním ve vícelůžkových pokojích má kapacitu 36 lůžek. Je vybavena ústředním vytápěním, společným sociálním zařízením a velkou společenskou místností s krbovými kamny. K dispozici je plně zařízená kuchyň a k nezbytnému vybavení slouží též lyžárna nebo kolárna. U boudy je venkovní posezení a ohniště s grilem. Stravování lze dohodnout na sousední boudě Andula (vzdálené cca 50 m) formou polopenze, připojit se k volné WiFi, nebo shlédnout oblíbený seriál na velkoplošné plazmě. Za zmínku stojí, že v chatě Andula byl postaven druhý nejvýše položený pivovar v České republice, který vaří ležák značky Friese.

Bouda JAWA je využívána nejenom více než stočlenným kádrem SKI KLUBU SK PRAHA 4, ale i některými jinými kluby a oddíly SK PRAHA 4 v rámci jejich tréninkových soustředění. V případě volné kapacity je pronajímána v zimně i v létě dalším zájemcům prakticky z nejširší veřejnosti.